Blog

Nebezpečné sítě 5G - BestMag.cz
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníLogo standardu 5G

5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, který technicky navazuje na stávající řešení 4G (LTE Advanced). Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, což má umožnit provoz nejmodernějších komunikačních technologií. Spuštění komerčního provozu 5G sítí ve světě nastalo roku 2019 v Jižní Koreji.[1]

Obsah

Cíle a technické řešení[editovat | editovat zdroj]

Diagram fungování 4G a 5G sítě

Nový standard má umožnit zvýšení teoretické přenosové rychlosti až na 20 Gbit/s a snížení odezvy řádově na jednotky milisekund,[2] což umožní rychlejší internet v mobilních telefonech, využití technologie v průmyslu a robotice,[3][4] ale hlavně v oblastech internetu věcíautonomních vozidelvirtuální a rozšířené reality,[5] 360stupňových videí[4] a holografických telefonátů a projekcí.[3][5] Podle Mezinárodní telekomunikační unie musí být po dobu 95 procent datového přenosu dosahováno rychlostí 100 Mbit/s (12,5 MB/s) pro download a 50 Mbit/s (6,25 MB/s) pro upload.[6]

Jelikož nároky různých technologií mohou být odlišné (například v mobilních telefonech je důležitější rychlost připojení, zatímco pro autonomní vozidla je klíčová co nejkratší odezva), je vyvíjen tzv. „network slicing“ (v doslovném překladu „krájení sítě“), tedy technické řešení umožňující rozparcelování sítě 5G na různé virtuální vrstvy, tzv. podsítě k různému využití a s odlišnými parametry, které si vyžaduje příslušná technologie, kterou síť právě podporuje; bude možné rovněž připojení velkého množství zařízení (například senzorů) k jediné vrstvě.[5][6] Dalším přínosem nového standardu bude částečná decentralizace sítě, tedy umožnění přímé komunikace mezi jednotlivými zařízeními s vynecháním operátora, což umožní vyšší rychlost a nižší zpoždění při komunikaci.[6]

Vývoj standardu byl definitivně dokončen přibližně v polovině roku 2018.[4] Konsorcium 3GPP definuje vlastnosti rádiového rozhraní pomocí standardu 5G New Radio (5G NR) a Mezinárodní telekomunikační unie zpracovává řadu standardů ITU IMT-2020, které předpokládají tři hlavní způsoby využití. Jde o rozšířenou mobilní širokopásmovou komunikaci (Enhanced Mobile Broadband, eMBB), vysoce spolehlivá spojení s nízkou latencí (Ultra Reliable Low Latency Communications, URLLC), a hromadná komunikace mezi stroji (Massive Machine Type Communications, mMTC). Tedy kromě zrychlení datových a video přenosů v mobilních telefonech se počítá s možností budování kritické struktury s okamžitou odezvou a především s růstem bezdrátových přenosů informace mezi stroji i v rámci průmyslových podniků a tyto různé potřeby zohledňují i telekomunikační správy a úřady při plánování využití rádiového spektra.

Kmitočtová pásma[editovat | editovat zdroj]

Především pro mobilní telefonní operátory jsou určena pásma pod 1 GHz (včetně tzv. digitální dividendy při celoevropském přechodu z DVB-T na DVB-T2, kdy se uvolní oblast nad 700 MHz (tj. např. v ČR bude nejvyšší použitý TV kanál č. 48). V pásmech mezi 1 a 6 GHz je možné jak mobilní řešení, tak i stacionární pokrytí specifického místa podobně jako dnešní WiFi sítě, ale nejmasovější rozvoj (z hlediska počtu zařízení 5G) umožní milimetrové vlny, kde se předpokládá využití kolem 26 GHz (pásmo 24,25–27,5 GHz), 42 GHz (40,5–43,5 GHz) a v pásmu 66–71 GHz z pásma V, s velkým prostorem pro lokální bezdrátové propojení zařízení a snímačů v rámci jednoho provozu.[7] Vize Evropské komise Akční plán 5G pro Evropu z roku 2016 (COM/2016/0588) předpokládá až milión připojených zařízení na 1 čtvereční kilometr.

Podrobnější rozdělení uvádí článek Kmitočtová pásma 5G NR.

Zavádění a prognózy[editovat | editovat zdroj]

Testování[editovat | editovat zdroj]

První evropské vysílače signálu 5G podle předběžného standardu 5G NR úspěšně otestovala již v říjnu 2017 v Berlíně společnost Deutsche Telekom a naměřila rychlost kolem 2 Gbit/s.[5] V České republice otestoval T-Mobile na začátku roku 2018 podpůrnou technologii Massive MIMO,[4] která několikanásobně zvyšuje kapacitu mobilních vysílačů,[8] v červenci 2018 pak Vodafone testoval v Karlových Varech první ukázku sítě 5G, přičemž dosáhl rychlosti okolo 1,8 Gbit/s.[4] V německém i českém testu byly použity technologie čínské společnosti Huawei.[4][5] V roce 2018 začne 5G sítě testovat také Orange,[9] skupina British Telecom a několik dalších významných mobilních operátorů, z nichž někteří spolupracují s výrobcem bezdrátových modemů pro mobilní telefony Qualcomm.[8]

V únoru 2018 byla technologie testována na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu; při společných testech jihokorejské telekomunikační společnosti KT CorporationIntelu a Samsungu bylo vyzkoušeno a předvedeno využití 5G v samořídících autobusech, při 360stupňových přímých přenosech a při vytváření virtuální reality.[10] V září 2018 proběhlo ve Spojeném království úspěšně testování holografické komunikace na vzdálenost 260 km a ve stejném měsíci v ČR proběhl test nových možných aplikací pro sítě 5G, na němž spolupracovaly Český telekomunikační úřad a společnost Nokia.[3]

Kromě telekomunikací (pokrytí co nejširšího území) se testuje i průmyslové využití v omezených areálech pro internet věcí (IoT) a Průmysl 4.0, například v Německu v pásmu 3,7–3,8 GHz.[11]

Spouštění telekomunikačních sítí[editovat | editovat zdroj]

Anténa celulární radiové sítě 5G

Předpokládá se, že zavádění 5G začne na konci roku 2018 a bude probíhat nejrychleji v severoamerickém a asijském regionu – spuštění technologie připravují všichni významní američtí operátoři[12] a americký T-Mobile plánoval pokrytí New Yorku a Las Vegas a dalších 28 měst už do konce roku 2018.[8] V evropském prostoru se stala významným mezníkem dohoda italského operátora Telecom Italia se San Marinem, díky níž se země ještě v roce 2018 pravděpodobně stane první zemí světa s celostátním pokrytím signálem 5G.[13] V roce 2019 plánují spuštění sítí jihokorejští operátoři KT Corporation a SK Telecom.[8] Spuštění první komerční evropské sítě plánuje skupina Deutsche Telekom v roce 2020 v Německu.[2]

V srpnu roku 2020 oznámil Český telekomunikační úřad zahájení aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz pro české mobilní sítě 5G. Poskytování služeb operátorem bude muset být spuštěno do dvou let a licence mají mít patnáctiletou platnost,[14] přičemž spuštění sítí úřad očekává v roce 2022. Při testování 5G v České republice úřad spolupracuje v rámci pilotního projektu se společností Nokia,[9] což přispěje včasnému spuštění komerčního provozu.[6] K podpoře rozvoje 5G byl také spuštěn národní projekt experimentálního provozu 5G v 5 městech.[15]

Koncová zařízení[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 2018 představila společnost Motorola první chytrý telefon s modulární podporou 5G[16] a na druhou polovinu roku 2019 je ohlášeno uvedení modelu s integrovanou podporou od čínského výrobce Huawei.[17] V roce 2019 plánuje jihokorejský konglomerát Samsung uvést novou generaci chytrých telefonů Galaxy S[8] a díky své dohodě s výrobcem modemů Qualcomm hodlá začít prodávat svá zařízení s podporou 5G přibližně dvacet výrobců telefonů, například AsusHMDHTCLenovoLGSonyXiaomi a ZTE.[8][9]

V roce 2019 plánuje Intel uvést první notebooky s 5G modemy.[9]

Očekávaný přínos[editovat | editovat zdroj]

Podle predikce společnosti Ericsson bude do konce roku 2023 prostřednictvím nejnovějších mobilních sítí připojena více než miliarda uživatelů, což bude představovat přibližně 12 procent všech světových připojení a přes sítě 5G bude probíhat více než 20 procent mobilního datového provozu. Během tohoto období se má objem datového toku zvýšit osminásobně a dosáhnout hodnoty kolem 100 exabytů měsíčně,[12] hlavně v důsledku zvýšené konzumace obsahu koncovými uživateli.[3] Na konci roku 2023 má být prostřednictvím sítí 5G připojena přibližně polovina severoamerických, třetina asijských a pětina západoevropských mobilních uživatelů.[12] Celosvětově největší penetrace se očekává v Číně, kde má do roku 2022 využívat 5G téměř 600 milionů obyvatel země.[8]

Podle Evropské komise by ekonomické výhody technologie mohly do roku 2025 dosáhnout hodnoty 113 miliard eur,[13] celosvětový přínos do roku 2035 je odhadován na více než 12 bilionů dolarů.[10] Počet zařízení připojených přes tzv. internet věcí by měl počet mobilních telefonů převýšit víc než desetinásobně a zabezpečené bezdrátové přenosy pro výrobu, logistiku, dopravu, zdravotnictví, energetiku a média mají značně zlevnit instalaci tzv. chytrých řešení.

Teprve průmyslové 5G může pokrýt komunikační potřeby tzv. inteligentní továrny, která má být pružnější, autonomnější a efektivnější. Celofiremní internet věcí (IoT), využívání mobilních robotů, autonomních přepravníků, aplikace virtuální reality pro servis i pro obsluhu budou vyžadovat napříč celým podnikem bezdrátovou síť s rychlým a spolehlivým přenosem dat,

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Bezpečnostní rizika[editovat | editovat zdroj]

Návrh 5G (stav v červnu 2018) přebíral principiální bezpečnostní slabinu technologie LTE, která umožňuje potenciálnímu útočníkovi přesměrovat data na jiný server, aniž by to uživatel zaznamenal.[18] Podle některých amerických vědců lze navíc jednoduše sledovat polohu uživatelů sítě.[19] Vzhledem k navázaným technologiím bude třeba k sítím 5G přistupovat jako ke kritické infrastruktuře, na které bude postupně závislá další infrastruktura[20] a masivní datové přenosy spolu s miliardami připojených zařízení IoT významně rozšíří plochu pro kyberútoky, protože se očekává, že většina lidských činností se bude opírat o kybernetickou infrastrukturu a rozsáhlé digitální ekosystémy.[21] Očekává se mnohem více zranitelností oproti 4G standardu z důvodu vyššího počtu přístupových bodů.[22]

Evropská unie vydala roku 2020 sérii doporučení[23], z nichž vyplývá, že při výběru dodavatele technologií musí být brány v potaz především politické mantinely státu, z něhož dodavatel přichází – a země bez vymahatelnosti práva, ovládané autoritářskými vládci či institucemi by měly být z dodávek vyloučeny, protože u nich hrozí podstatně větší nebezpečí zneužití technologií proti zákazníkovi.[24]

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Vědecký konsenzus říká, že technologie 5G je bezpečná.[25] Odlišnost technologie 5G, spočívající ve směřování vyzařovaných paprsků aktivními anténami do míst, kde jsou koncová zařízení, vedlo ke konspiračním teoriím, které tvrdí, že 5G má nepříznivý dopad na lidské zdraví.[26] Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který vysvětlil fyzikální mechanizmus působení vysokofrekvenčního elektromagnetického pole na biologickou tkáň z pohledu makroskopického i molekulárního, ale sítě 5G při dodržení hygienických limitů nepředstavují žádné riziko.[27] Vzhledem k tomu, že jediný známý účinek vysokofrekvenčního pole na biologickou tkáň je tepelný, nabízí se tepelné porovnání s účinkem Slunce; o nízkém vyzařovaném výkonu na úrovni šumu pozadí (tj. vyzařování Slunce i každého teplého objektu) je možné se nezávisle přesvědčit.[28] Totožné stanovisko jako ČTÚ uvádí i Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR[29] s odkazem na informaci Státního zdravotního ústavu vysvětlující, na jakých principech jsou postaveny hygienické limity expozice vysokofrekvenčním  elektromagnetickým polím. Stanoviska se opírají o závěry renomovaných institucí, k nimž patří v obecnější rovině zejména Světová zdravotnická organizace (WHO), a pro oblast neionizujícího záření Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP)[30] sdružující experty z celého světa na související obory biologie, epidemiologie, lékařství, fyziky a chemie, kteří se věnují systematickému hodnocení biologických účinků a mechanizmů působení neionizujícího záření. Závěry těchto expertních týmů jsou vždy podrobeny recenznímu řízení, a teprve poté jsou publikovány.

Informace o zdravotních rizicích 5G sítí a jejich využívání k manipulaci obyvatel často šíří takzvané dezinformační weby.[31]

Podle některých názorů představují milimetrové vlny (nově používané 5G sítěmi) zdravotní riziko pro člověka i přírodu, přičemž odkazují na studie zkoumající vliv milimetrových vln na kůži, zrak, srdce a zvýšenou rezistenci bakterií.[32] Podle studie v časopisu Scientific Reports z roku 2018 existuje také rezonanční absorpce u hmyzu, který bude podle této studie vstřebávat vlnění o milimetrových vlnových délkách řádově stokrát více, než se děje u záření dosud užívaného.[33] Souvislost mezi milimetrovými vlnami vyskytujícími se běžném prostředí a výrazným, někde až 75–80% snížení populace létavého hmyzu oproti roku 1989, ale nebyla nalezena a k uváděným hypotézám důvodů těchto změn nadále patří sucho, používání pesticidů a hnojiv v zemědělství a změny v krajině.[34]

Mezinárodní výzva k Evropské unii podaná 13. září 2017 získala více než 180 podpisů vědců z 35 zemí.[zdroj?] Citují obavy z 10 až 20 miliard připojení k 5G síti a následné zvýšení expozice RF-EMF, které neustále ovlivňuje globální populaci. Další dopis mnoha stejných vědců byl napsán v lednu 2019,[zdroj?] v němž požadoval moratorium na pokrytí 5G v Evropě, dokud nebyla plně prozkoumána možná rizika pro lidské zdraví.

Investiční náročnost[editovat | editovat zdroj]

Z hlediska stávajících i budoucích telekomunikačních operátorů sice nové služby i nové oblasti použití nabídnou nové možnosti zisku, ale proti stávajícím sítím 4G budou rozsáhlejší uspokojivě fungující sítě 5G finančně násobně náročnější. Zatímco obvyklá rádiová makrobuňka operátora 4G pokryje oblast 25 km², u 5G se pro stejnou oblast odhaduje 20 a víc buněk s odpovídajícími anténami. Kromě toho jsou násobně přísnější i požadavky na stálou a minimální odezvu (latenci), kterým dosavadní hardware nevyhoví. Požadavky budoucích ultra spolehlivých zařízení s nízkou latencí (URLLC) pro kritické aplikace připouštějí odezvu kolem 1 ms.

Iniciativy za zastavení zavádění 5G[editovat | editovat zdroj]

Ve světě vznikly různé snahy vyvolat společenskou diskusi, jestli technologický přínos sítí 5G vyváží potenciální rizika s tím spojená. V roce 2018 vznikla mezinárodní výzva proti zavádění 5G sítí; k jejím argumentům patří kromě bezpečnostní nedokonalosti zejména údajné riziko výrazného nárůstu elektromagnetického záření, a to v nových, dosavadními mobilními technologiemi nepoužívaných frekvencích. Autory těchto iniciativ je dále zmiňován dopad na živé organismy, zvlášť na genetickou informaci, který podle některých názorů nelze zcela vyloučit kvůli krátké době existence mobilních sítí, plošně vyzařujících toto záření.[35][36]

V Evropě a USA vznikly i další iniciativy vyzvat vlády k zastavení zavádění 5G sítí.[37][38] Z důvodů přetrvávajících pochybností přerušilo své plány na zavádění 5G technologie například belgické hlavní město Brusel.[39]

Současný stav vědeckého poznání nicméně u hypotéz o genotoxických nebo karcinogenních účincích vysokofrekvenčního záření vyskytujícího se v běžném prostředí neprokázal ani příčinnou souvislost, natož vysvětlení možného mechanizmu působení[40].

Odkazy

5G sítě přichází – máme se bátPříchod 5G sítí je za dveřmiOd 5G sítí se očekávají velké věci,
na místě jsou však i různé obavy

Podobně jako byl přechod z 3G na 4G síť klíčový pro používání mobilních dat v telefonech, bude přechod z 4G sítě na 5G síť znamenat malou revoluci na poli mobilních aplikací a umožní rozvoj chytrého průmyslu. Nová generace sítí totiž nabízí skokové navýšení přenosové rychlosti a ve spojení s cloudem dovolí používat virtuální nebo rozšířenou realitu v telefonech, což dává velký prostor pro vývoj mobilních aplikací. 

Na poli průmyslu se zase očekává rozmach internetu věcí, umělé inteligence a v neposlední řadě přispěje 5G síť také k rozvoji samořiditelných aut. Ačkoliv v některých státech už 5G sítě fungují a první česká města by měla být pokryta už příští rok, běžný uživatel pocítí změnu až za několik let, až se vývojářské firmy a průmyslové podniky novým možnostem přizpůsobí a převedou teoretická využití do reality. 

Mobilní síť 5G je novým telekomunikačním standardem, který svými parametry převyšuje současné 4G a 4G LTE sítě. Sítě páté generace by měly přinést rapidní zvýšení přenosové rychlosti dat a mnohem nižší odezvu. To umožní rozvoj moderních technologií, které jsou právě nízkou přenosovou rychlostí a nedostatečnou odezvou limitované.

Cloud hosting – data vždy po ruce

Cloud hosting od Masteru je možné využít ke sdílení souborů v rámci firmy, pro běh aplikací nebo třeba k provozování větších e-shopů. Smluvně garantovaná dostupnost 99.99 % zaručuje, že cloudový server nebude mít větší výpadek než 53 minut za kalendářní rok!

Chci cloud hosting

Každá mince má ale dvě strany a i 5G sítě mají své překážky a rizika. Odborníci se shodují, že 5G sítě mohou být oproti svému předchůdci zranitelnější z hlediska bezpečnosti. Také pokrytí 5G sítí bude technicky náročnější než v případě 4G sítí. V článku jsme proto shrnuli nejen obrovský potenciál a výhody nastupující sítě, ale také rizika a hrozby, které s sebou nese.

Příchod 5G sítí ovlivní nejrůznější technologie
Příchod 5G sítí nejenže zrychlí internet, ale ovlivní celou řadu dalších technologií. 

Není 5G síť jako 5G síť

Na rozdíl od předešlé 4G sítě, která využívala frekvence v rozmezí 700–2100 MHz, jsou 5G sítě v podstatě tvořeny dvěma samostatnými sítěmi. První bude využívat frekvence pod 6 GHz a druhá nad 6 GHz. Právě vysokofrekvenční pásmo nad 6 GHz je prakticky nevyužívané, protože v minulosti neexistovaly technologie, které by umožňovaly realizovatelné plošné pokrytí. To už ale dnes neplatí, a i když bude výstavba infrastruktury velice drahá, pásmo nad 6 GHz má umožnit používání těch nejmodernějších vychytávek a odstartovat novou úroveň průmyslu 4.0.

Ačkoliv i nízkofrekvenční pásmo pod 6 GHz zrychlí data oproti 4G LTE síti zhruba o 50 %, opravdu citelné navýšení rychlosti přenosu dat způsobí až vysokofrekvenční pásmo nad 6 GHz. U něj se hovoří o desetinásobné a v některých případech dokonce až o stonásobné rychlosti oproti současnému stavu. V praxi to znamená, že si třeba 3D film můžete stáhnout za méně než minutu. 

Rychlost internetu v mobilu ale není ani zdaleka to hlavní, co mají 5G sítě přinést. Díky teoretické přenosové rychlosti až 10 Gb/s (některé zdroje uvádí dokonce až 20 Gb/s) a odezvě, která se blíží nule, bude možné naplno využívat technologie, u kterých to není zatím možné právě kvůli nedostatečné přenosové rychlosti a vysoké latenci. 

Jako vhodný příklad nám poslouží samořiditelná auta, kde rychlost odezvy a dostatečné “zásobování” daty úzce souvisí s bezpečností. Nedostatečná odezva totiž znamená pozdní reakci řídicí jednotky, což může skončit až fatální nehodou. Dá se to zjednodušeně přirovnat k reakční době opilého a střízlivého řidiče.

Frekvence nad 6GHz jsou téměř neobsazené.
Zatímco na frekvencích pod 6GHz funguje většina přijímačů, frekvence nad 6 GHz jsou téměř nevyužité. (Zdroj: IEEE Spectrum)

5G sítě a hospodářský růst

Podobně jako elektrifikace strojů podnítila vznik a rozvoj nejrůznějších druhů průmyslů, očekává se, že i 5G sítě dají základ pro vznik nových odvětví a zeefektivní ty staré. Díky vysoké přenosové rychlosti a téměř nulové latenci umožní 5G sítě používat ty nejmodernější technologie prakticky odkudkoliv. Vyspělé země tak počítají s tím, že by sítě nové generace mohly pozitivně ovlivnit státní ekonomiky. Česká vláda od vysokorychlostních technologií očekává stimulaci hospodářského růstu a inovací. S předpoklady vlády souhlasí například i  zakladatel společnosti Safetica Jakub Mahdal: “Internet věcí a všechny nové digitální zlepšováky bude na 5G sítích možné plně rozvinout.“ 

Velmi optimisticky zní také odhady ekonomického přínosu – podle Evropské komise by 5G síť měla do roku 2025 přinést 113 miliard eur (cca 3 biliony Kč). Podle výzkumníků z Ericssonu a IHS Markit pak celosvětový dopad do roku 2035 bude neuvěřitelných 12 bilionů dolarů (cca 280 bilionů Kč). Pro srovnání – taková částka by vystačila zhruba na 200 státních rozpočtů České republiky. 

Hudba blízké budoucnosti aneb duet cloudu a 5G sítě

Ať už se jedná o internet věcí, virtuální a rozšířenou realitu, umělou inteligenci a podobně, všechny tyto technologie mají jednoho společného jmenovatele. Potřebují bezdrátově přijímat a zpracovávat obrovské množství dat, což by právě vysokofrekvenční 5G síť měla umožnit. Sama o sobě ale stačit nebude. 

Je zde totiž další problém – zpracování takových dat vyžaduje i výkonné a ne zrovna malé hardwarové vybavení. Díky vysoké přenosové rychlosti však mohou tyto operace probíhat v cloudu, což z cloudových řešení dělá klíčového partnera 5G sítí.

Teprve kombinace cloudu a 5G sítě totiž umožní dostatečný nárůst kapacity, funkcionality a flexibility a pomůže k rozvoji celé řady služeb. Očekává se proto, že i cloudové služby budou hrát klíčovou roli v budoucím průmyslovém vývoji.

V současné době se používají cloudová řešení pro nejrůznější aplikace nebo pro ukládání a práci s velkým množstvím dat, a také tohle současné využití zažije s příchodem 5G sítí obrovský boom. 

Například se předpokládá, že dojde k rozvoji cloudových aplikací na zdravotní prevenci nebo pro účely bankovnictví. V telefonech bude také možné naplno využívat rozšířenou a virtuální realitu a mnoho dalšího. Nejrůznějším inovacím a nápadům by tak už neměly stát v cestě žádné velké technologické překážky.

Spojení cloudu a 5G sítí také ušetří mnoho nákladů na hardware. Jako příklad si můžeme vzít virtuální realitu – i špičkové brýle se dají pořídit zhruba za 10 tisíc korun, což si většina domácností může dovolit. Virtuální realita ale potřebuje vysoký hardwarový výkon, takže si k ní lidé musí dokoupit ještě adekvátní počítač a ty nejlevnější vhodné začínají zhruba na 20–25 tisících korunách. 

S příchodem 5G sítí však bude možné využívat pro tyto účely cloud, takže místo drahých investic do hardwaru si jednoduše pořídíte vhodné cloudové řešení. Navíc s příchodem výkonnějších brýlí bude snazší přizpůsobit cloud než obměňovat celý hardware.

Budoucnost začala v dubnu 2019

Očekává se, že se v příštím roce začne po celém světě budovat nutná infrastruktura pro 5G sítě. Oproti Evropě jsou popředu jak v Severní Americe, tak v Asii, kde se v budování 5G infrastruktury předhání Japonsko, Čína a zejména Jižní Korea.

Právě ta spustila celostátní provoz sítí páté generace už 3. dubna letošního roku a odstartovala tak další významný posun v telekomunikačních službách. Doslova vzápětí, zhruba o hodinu později, spustily 5G síť Spojené státy americké, avšak pouze ve městech Chicago a Minneapolis. 

V Česku se bude 5G síť v menších městech testovat už v příštím roce. Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček v srpnu uvedl, že do konce roku ministerstvo vybere města s 30–50 tisíci obyvateli, ve kterých se začne 5G síť testovat. Přihlásila se například města Kyjov nebo Třebíč. 

Vodafone zase přislíbil, že v příštím roce vybuduje 5G síť v Karlových Varech, kde svůj záměr představil originálním způsobem – uskutečnil holografický hovor mezi generálním ředitelem Vodafonu Petrem Dvořákem, který byl v Karlových Varech fyzicky přítomen a viceprezidentem Vodafonu pro technologie Milanem Zíkou, který se nacházel v Praze. Opoždění v průběhu testovacího hovoru bylo kolem 1 sekundy, což umožnilo plynulou debatu mezi hologramem a člověkem.

Holografický hovor na filmovém festivalu v Karlových Varech
Rozhovor mezi Petrem Dvořákem (vlevo) a hologramem Milana Zíky (vpravo) v Karlových Varech. (Zdroj: Mobilmania.cz)

Prvním krokem, ještě předtím než operátoři začnou stavět nutnou infrastrukturu, bude aukce frekvencí. To znamená, že stát vydraží volné kmitočty, na kterých bude 5G síť fungovat. V aukci, která by měla proběhnout v lednu 2020, budou k dispozici balíčky s pásmy o kmitočtu 700 MHz a 3,5 GHz a jejich souhrnná vyvolávací cena bude začínat na 6,3 miliardách korun. Aukce o frekvence k 4G LTE síti v roce 2013 vynesla 8 miliard korun a předpokládá se, že i v případě 5G sítí bude výsledná cena podobná. 

Vítěz aukce bude navíc muset splnit podmínky, které mají zaručit, že se se získanými kmitočty bude zacházet účelně a efektivně. Jako první budou operátoři muset do tří let pokrýt 95 % obcí bez vysokorychlostního internetu. Na začátku roku 2025 pak musí kompletně pokrýt páteřní železniční a silniční síť a 95 % území, na kterém se nachází obce s 50 tisíci a více obyvateli. Následně, v průběhu dalších deseti let, má být pokryto minimálně 90 % území tak, aby mělo k 5G sítím přístup 99 % obyvatel.

Negativa 5G sítě

Nic však není zadarmo a o 5G sítích to platí stonásob. Budování celé infrastruktury vyjde velice draho a třeba jen asijští operátoři mezi roky 2018 a 2025 zaplatí za výstavbu sítí páté generace přibližně 370 miliard dolarů (cca 8,3 bilionu Kč), a to se budou na jejich financování podílet přibližně jen ze dvou třetin.

Vytvořit dostatečnou infrastrukturu bude obecně finančně mnohem náročnější než v případě 4G sítí. Frekvence, kterými se 5G signál šíří, nejsou příliš vhodné k přenosu dat na větší vzdálenosti nebo skrze překážky jako jsou třeba zdi budov. Síť vysílačů tak bude muset být mnohem hustší a tedy vybudovat ji bude i nákladnější.

Otazník visí také nad tím nejdůležitějším – bude 5G síť adekvátně zabezpečená? Pochybnosti vyvolává už třeba jen přední výrobce 5G infrastruktury. Je jím čínská firma Huawei, která čelí nařčení ze sledování a donášení informací čínské vládě a tajným službám. Americká vláda proto vydala na podzim 2018 prohlášení, ve kterém doporučuje spřáteleným zemím, aby při budování 5G infrastruktury nepoužívali zařízení od Huawei. 

Další dva významní výrobci – Nokia a Ericsson – sice žádnému takovému obvinění nečelí, avšak technicky za firmou Huawei mírně zaostávají. 

Objevují se také spekulace ohledně zdravotních rizik. Podle nich by mohly citlivější osoby reagovat na vystavení se všudypřítomným elektromagnetickým frekvencím. Nutno však poznamenat, že tyto spekulace nejsou zatím podloženy ničím konkrétním a čeká se na výsledky relevantních vědeckých výzkumů.

Vysílače 5G sítě.
Síť 5G vysílačů bude oproti 4G sítím mnohem hustější.

Ekonomická injekce nebo bezpečnostní hrozba?

O tom, co 5G sítě skutečně přinesou, se rozhodne v následujících několika letech. Velký ekonomický potenciál brzdí obavy z bezpečnosti, ta bude přitom opravdu rozhodující. 

Ve chvíli, kdy bude 5G síť obsahovat vážné bezpečnostní mezery, může to mít fatální důsledky, zejména proto, že by se o ni měla opírat samořiditelná auta, obsáhlé databáze s citlivými daty nebo zdravotnická technika. Na druhou stranu je zde velký potenciál, aby 5G sítě ve spojení s cloudem posunuly svět technologií o pořádný kus dopředu.

Spolehlivý a bezpečný cloud od Masteru

Cloudová řešení od Masteru sice ještě 5G sítě využívat nemohou, i tak s nimi ale dokážete velké věci. Chcete ušetřit za nákladná hardwarová zařízení a mít přitom firemní data v bezpečí? Obraťte se na nás, máme přes 20 let zkušeností v oboru a rádi vám poradíme to ideální cloudové řešení přesně pro vás.

Jižní Korea jako první země spustila 5G síť, je až stokrát rychlejší

 

Jižní Korea se stala první zemí, která spustila komerční provoz telekomunikačních služeb páté generace (5G). Ovšem start nové sítě se proměnil v závod. Americký operátor Verizon uspíšil vlastní zahájení a už ve středu 5G nabídl ve dvou amerických městech. Korea nicméně doufá, že se jí díky nové technologii podaří učinit průlom v oblastech jako chytrá města a autonomní vozy a zvýšit hospodářský růst, který byl loni nejnižší za šest let.

Chytrý telefon

Sdílet obsah

FACEBOOKTWITTERVYTISKNOUT

O bezdrátových sítích páté generace se mluví už dlouho. Umožní stažení filmů v HD kvalitě během vteřin a otevřou dveře nové generaci chytrých přístrojů. Nová technologie umožňuje až dvacetkrát vyšší rychlost přenosu dat než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G a nabízí lepší podporu umělé inteligenci a virtuální realitě. Někdy může být až stokrát rychlejší.

Kdo byl ale nakonec prvním s komerční nabídkou 5G pro mobilní zařízení? Původní harmonogram, který počítal s pátečním startem v centrech 85 velkých měst Jižní Koreje, naboural americký operátor Verizon, který místo původně plánovaného 11. dubna uspíšil spuštění své sítě, a tak je už od středy 3. dubna k dispozici, avšak jenom ve městech Chicago a Minneapolis.

Ovšem agentura Reuters informuje, že i v tomhle ohledu možná Jihokorejci nakonec o prvenství nepřišli. Dozvěděli se o tom, co Verizon chystá, a dohodli se na urychlení startu. Údajně tak tamní operátoři SK Telecom a KT zpřístupnili 5G síť skoro hodinu před Verizonem.

Nezbytností jsou samozřejmě kompatibilní chytré telefony. Jihokorejská firma Samsung Electronics byla první, která v únoru představila 5G telefon. Podle některých analytiků tak zaujala přední pozici na trhu 5G. Místní menší konkurent LG Electronics plánuje představit 5G chytrý telefon koncem tohoto měsíce.


Pokrytí LTE stouplo na 98 procent. Vysoké ceny ale přispívají k nižší spotřebě dat

Jihokorejští mobilní operátoři za kampaně propagující 5G utratili miliardy. Největší operátor SK Telecom očekává do konce letošního roku zhruba jeden milion zájemců o 5G. Celkem má 27 milionů uživatelů.

„Vím, že 5G neuvěřitelně zkracuje reakční dobu, budu tak mít daleko větší požitek ze streamovaných her. Strašně se na to těším,“ řekl Oh Won-čchang, jeden z prvních jihokorejských zákazníků.

Budoucnost se bez 5G neobejde

Nejde ale jen o rychlejší data, lepší mapové aplikace, virtuální realitu a superrychlé hry. Technologie 5G je součástí čtvrté průmyslové revoluce, a nutností, mají-li se z pouhých prototypů proměnit například auta bez řidičů. Možností teoreticky otevírá 5G nespočet, včetně chirurgie na dálku.

„Kdyby byly bezpečnostní problémy například u autonomního auta, tak to může mít daleko větší dopady na bezpečnost lidí než jen u smartphonů, které jsou dnes takřka jedinými zařízeními připojenými na mobilní sítě,“ upozornil šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek.

Huawei

Čína vyzvala ostatní státy k ukončení „výmyslů“ kolem firmy Huawei

Obavy o bezpečnost v souvislosti se sítěmi čínské firmy Huawei zbrzdily výstavbu sítí 5G v mnoha zemích. Jižní Korea se však snaží si těchto obav nevšímat. Ze tří největších mobilních operátorů v zemi SK Telecom a KT nepoužívají vybavení od Huawei. To použil pouze menší mobilní operátor LG Uplus.

Ve vývoji jsou daleko také Japonci i Čína. Ta je ale v centru kontroverze kolem bezpečnosti: Spojené státy technologiím čínského giganta Huawei zakázaly přístup do svých sítí a spojence nabádají k témuž. Podle tajných služeb čínské zákony technologickým firmám přímo přikazují spolupráci na špionáži. 

5G sítě

mobilní zařízení a frekvence, na kterých pracují, podle některých studií jsou zdraví škodlivé, podle jiných naopak pro zdraví jsou neškodné.

Ještě nemáme 5G, ale ve světě už řeší 6G. Kdy přijde a co přinese? – MobilMania.cz

5G je nový telekomunikační standard pro mobilní sítě, který po technické stránce zásadně předčí předešlé generace. Brouzdání po internetu je díky němu rychlejší a odezva nižší, což usnadňuje spárování a výměnu dat v rámci takzvaného internetu věcí, neboli vzájemně propojených zařízení, jako jsou domácí spotřebiče nebo nejrůznější gadgety. 

Možnostmi sítí 6G, které by měly nabídnout výrazně vyšší rychlost stahování, se už zabývají čínská společnost Huawei nebo jihokorejský Samsung. Nová technologie však nepřijde dříve než okolo roku 2030. 6G sítě (Samsung plánuje jejich realizaci v roce 2028) by mohly dosahovat rychlostí v řádech tisíců gigabajtů za sekundu, větší stabilita a ještě nižší odezva. Použití lze očekávat s vyšším využitím cloudových služeb, protože 5G nebude dostačovat.

 • Prvotní zavádění 5G sítě v ČR bude jen jakousi nadstavbou nad současnou 4G infrastrukturou s rychlostí až 1 Gbit/s při průměrné latenci kolem 50 milisekund
 • „Plnotučná“ 5G síť bez kompromisů ale nabízí rychlost až 20 Gbit/s a latenci 1 milisekundu. Kvůli technickému omezení ji nebude možné zavést celoplošně.
 • Podle odborníků z inženýrské společnosti DEL může 5G síť v praxi fungovat v průmyslových podnicích a na akademických pracovištích. Optimistická varianta počítá s pokrytím měst. Celoplošné 5G sítě se očekávají mnohem později než prvotní kampusové (privátní sítě) pro průmysl. 

Požadavky na 5G sítě: přenosové možnosti v pásmu frekvencí od 1GHz až po 100GHz s minimálním zpožděním v řádech 1 ms, klíčovým rysem NX je flexibilita, rychlost a maximalizace energetické účinnosti. Architektura 5G síť využívá zdokonalené technologie LTE (4G) ve spojení s novou technologií NX.

Pro průmyslové využití, internet věcí a využití v medicíně je ale v současné době mnohem důležitější právě latence. Ta definuje čas nutný k tomu, aby data z jednoho počítače dorazila k druhému a zpět k prvnímu. „Vysoká latence nedovoluje hrát graficky náročné on-line hry a stejně tak je i zcela nevyhovující pro on-line robotiku nebo on-line chirurgické operace,“ 

Nová republika: POKRYTO! Rusko si pláclo s Čínou. Síť 5G mu postaví firma Huawei. Na Pentagon napojená firma Apple mezitím hraje v Evropě o všechno. Pomůžou americké základny? Jsme na prahu III.

Přechod na technologii 5G podpoří rozvoj „internetu věcí“, robotiky a autonomní (bezpilotní) vozidla.

 • Virtuální a rozšířená realita spotřebuje nejvíc potenciálu 5G sítí, řekl dnes na strojírenském veletrhu v Brně (8.10.2019) Martin Kotek z Asociace virtuální a rozšířené reality. Plnohodnotné virtuální 3D prostředí je totiž extrémně náročné na data a právě 5G sítě zajistí výrazně rychlejší přenos mnohem většího objemu dat než dosavadní sítě 

Evropská komise předložila akční plán pro výstavbu sítě 5G v roce 2016 s tím, že její rychlé vybudování má Evropě zajistit technologickou konkurenceschopnost. Síť by měla fungovat do konce roku 2020 v největších evropských metropolích. V rámci EU ale zatím pouze 11 z 28 členských zemí plní časový harmonogram spuštění.

Sítě 5G mají v relativně blízké budoucnosti přinést vysoké přenosové rychlosti, celkově ohromující kapacitu, rychlou odezvu, a především možnost vzniku nových služeb a řešení.

 • 5G je sada parametrů a řešení, které jsou v síti nasazovány postupně a vlastně i postupně dochází k jejich standardizaci. Mnohé věci, o kterých se dnes v souvislosti s 5G mluví, přitom ještě ani nejsou součástí onoho standardu.
 • trojúhelník zásadních parametrů. Na jednom vrcholu stojí vysoká spolehlivost a nízká latence (rychlá odezva sítě), na druhém vysoká rychlost a kapacita a na třetím pak schopnost připojit velké množství koncových bodů.

5G sítě, zajímavé informace:

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím. Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung. 

 • Podle odhadů bude v roce 2023 využívat už přes miliardu lidí, polovina z nich bude v Číně, Česko teprve v roce 2024 spustí 5G sítě pro komerční provoz
 • V Číně do roku 2025 investice do sítí 5G dosáhnou 154 miliard USD. V současnosti testuje Čína 5G ve všech velkých městech a provinciích a komerční služby chce spustit v příštím roce. Předpokládá se, že do roku 2025 bude 28 procent mobilních spojení v Číně fungovat na sítích 5G, což představuje zhruba třetinu všech 5G spojení na celém světě. (Patria 26.6.2019)
 • 5G přinese zlepšení služeb v robotice, řízení průmyslových aplikací nebo autonomních vozidel, které vyžadují reakční dobu maximálně v jednotkách milisekund, nebo v oblasti holografické projekce, 360 stupňového videa či virtuální a rozšířené reality 
 • v průměru je 5G síť zhruba 20 – 100x rychlejší (stahování dat rychlostí až 2,7 GB za sekundu) než stávající širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G
 • na zeměkouli mělo v roce 2018 přístup k internetu 3,5 miliardy lidí to je pouze 50% populace
 • spolehlivý levný internet se stává nezbytností pro život člověka podobně jako voda, elektřina a potraviny – bude ale také způsobem, jak snížit 15% negramotnost v rozvojovém
 • „Připojení sítě 5G urychlí růst chytrých měst, domácností a změní i Dopravu. Dopravní prostředky budou mezi sebou lépe komunikovat tzv. internet věcí (Internet of Things) ,“ říká Jaroslav Škrabálek, inovátor a expert na moderní technologie. 

Asociace GSMA předpovídá, že počet připojení 5G do roku 2025 dosáhne 1,1 miliardy, tj. zhruba 12 % celkového počtu mobilních připojení, a že celkové výnosy operátorů přitom porostou průměrným ročním tempem 2,5 % na 1,3 bilionu. 

5G sítě

5G sítě

Hlavní světoví výrobci 5G sítí a technologií:

Hlavními lídry v 5G sítích jsou Číňané vlastní cca 3400 patentů, následuje Jižní Korea, která má 2050 patentů a potom jsou USA s 1370 patenty a podobně je na tom Nokie.

 • pozemní síť – Huawei (Čína), lídr trhu s technologickým náskokem oproti konkurentům
 • přenos z družic (satelity) – USA, SpaceX (Starlink – sestava dvanácti tisíc družic na nízké oběžné dráze pro zajištění internetové komunikace, start prvních květen 2019 konec 2024, satelity budou mít větší přenosovou rychlost než optické vlákno (překročí 1 gigabajt za sekundu), frekvenční pásmo ve vesmíru bude 40 GHz až 75 GHz), OneWebTelesat, Amazon – Kuiper, Facebook, Boeing, Leosar, Verizon Ericsson, AT&T  (předpokládané lokální zkušební spuštění duben 2019) více
 • Jižní Korea – celoplošná pozemní vlastní technologie (je zde zatím 34 tisíc vybudováno základních stanic a od 5.4.2019 bude pokryto 85 měst v zemi) více
 • Japonsko spuštění rok 2020 (letní olympiáda)

Jaké problémy musí vyřešit provozovatelé satelitních technologii 5G sítí?

 • úklid nefunkčních družic a jejich obměna (vytvořit automatický mechanismus- během roku se bude muset obměnit cca 20% satelitních družic z celku)
 • zajistit bezpečný monitoring aby nedocházelo ke srážkám
 • funding.kNews.space

Starlink

Elon Musk svou vizi tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě, představil před 5 lety. Loni systém začal dostávat své reálné obrysy, když došlo k vypuštění prvních satelitů tradičně ve výšce 280 km. Ty po testech míří výše na svou trvalou dráhu.

Vypuštěných nyní již 480 satelitů je zatím vlastně jen zlomkem celého systému. Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! Pro porovnání v současné době nad našimi hlavami krouží necelé dva tisíce jiných funkčních objektů…

5G síť v ČR (INFORMACE): rychlost, pokrytí a rizika | Alza.cz

Pokrytí internetem prostřednictvím zmiňovaných satelitů by se nicméně již letos měli dočkat první obyvatelé Severní Ameriky. Potažmo zejména Spojených států, když pro pokrytí oblasti je třeba vlastně jen zlomek z uváděného celkového počtu satelitů. Realizace je navíc o další krok blíže, když regulační úřad FCC schválil použití milionu antén pro příjem.

SpaceX řeší také výtky astronomů, resp. právě viditelnost satelitů Starlink. V současné vypuštěné várce je nový testovací Starlink s nasazenou maskou, která má omezit dopad slunečního záření na satelit a tedy snížit viditelnost satelitu. (9.6.2020)https://www.youtube.com/embed/QrI6aCGdB00?wmode=opaquehttps://www.youtube.com/embed/Lem3lyHt7lQ?wmode=opaque

Jaké výhody přinese zavedení 5G sítí?

 • sítě družic zavedou internet úplně do všech koutů planety, obejdou pozemní nařízení, omezení a zákazy…
 • připojí tak k „Síti sítí“ další miliardy uživatelů – a stávajícím miliardám připojení zlepší.
 • zrychlení komunikace a přenosu velkých objemu dat
 • podpoří rychlejší hosporářský růst (např. v Jižní Koreii až o 1% HDP)
 • chytrá města s autonomními vozy (efektivnější a lépe využitelná doprava ve městech)
 • robotizace průmyslu, doravy a dalších oblastí života a komunikace (čidla) mezi zařízeními
 • dynamický rozvoj v oblasti holografické projekce, 360 stupňového videa či virtuální a rozšířené reality 
 • nové zařízení mobilních telefonů s novými funkcemi a UI, které budou propojené jinými oblastmi napříč společností
 • pokles energetických a surovinových nároků na život člověka a fungování společnosti jako celku
 • dynamický rozvoj umělé inteligence ve všech oblastech společnosti s cílem ovládat přítomnost (ovládat myšlení lidí) a předvídat budoucnost

Jaké nevýhody přinese zavedení 5G sítí:

 • neznámé důsledky 5G sítí na zdraví zvířat, rostlin a člověka (nárůst neurogenerativních onemocnění a útěk z běžné reality do virtuální), důsledky mohou být vidět až za několik roků a nemusí být dány do souvislosti s 5G
 • zdražení mobilních telefonů a mobilních tarifů (nutno splatit vysoké investice výrobců)
 • sociální a společenské – růst napětí mezi mladou dynamickou generací (nové cesty, způsoby, trendy, absence strachu) a starší konzervativní generací (zkušenost, opatrnost…)
 • dynamický vývoj ve vzdělání (bude vysoká nerovnováha ve vzdělání) bude způsobovat napětí ve společnosti i na planetě
 • totální sledování, kontrola a sbě informací o člověku, jeho veškerých aktivitách a nejenom finančních tocích
 • ovládání společnosti (první vlaštovka v podobě totálně kontrolované společnosti se sociálním, ekonomickým a společesnkým skóre)
 • změna ve vojenské oblasti, ale také ve výzkumu a osidlování vesmíru
 • stupňování napětí v geopolitice
 • atd.

Hledání cesty, jak vrátit člověk z virtuální reality (která bude působit jako droga, podobně jako na Indiány alkohol) zpět do reálného světa včetně obnovení všech jeho přirozených vlastnosti (práce, obnova 5 – 6 smyslů, emoce, schopnost se rozmnožovat atd.)

Co očekávají lídé od 5G sítí

 • řešení přetížených městských sítí, a to zejména ve velkých metropolích 
 • širokopásmové pokrytí a širokopásmové připojení pro domácnosti
 • jsou ochotni si připlatit, očekávají nové možnosti užití a nové platební modely. Požadují také bezpečnou síť a stabilní vysokou rychlost internetu
 • očekávají nové funkce jako jsou holografická projekce nebo 360 stupňová kamera, rozšířená realita (AR) a chytré brýle
 • více

Vliv záření 5G na živé organismy:

 • zvýšená tvorba železa, které může způsobovat RS atd.
 • nevhodné je také telefonovat v podzemních garážích

Fregvence 5G sítí: 700-800 MHz, ve městech to půjde ve vyšších fregvencích (24 GHz) a vzdálenost vysílačů bude řádově 500m (výkon cca 200W) – do těla půjde cca 100W a to už může zahřívat organismus a může poškodit sítnici oka (v blízkosti antén při dlouhodobém pobytu). Soukromá americká společnost SpaceX plánuje ve čtvrtek 23. dubna vynést na oběžnou dráhu další, již sedmou sérii přibližně 60 satelitů pro síť Starlink umožňující globální přístup na internet. Poté jich tedy bude svištět kolem Země cca 420. Prozatímní plán Muskovy firmy počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 tisíc satelitů, na což ovšem v současnosti nemá povolení.

5G sítě z tisku:

30.9.2020 Lídrem evropského 5G je Švýcarsko. Celý svět ovšem předběhla Jižní Korea. Nejdále se zaváděním 5G je v rámci evropských zemí Švýcarsko. Vyplývá to z průzkumu britské analytické firmy Omdia, která se zabývá s monitoringem technologií a telekomunikací. Průzkum hodnotil pokrok v zavádění 5G v celkem 22 zemích na základě několika kritérií – samotné spuštění 5G operátory, dále úroveň pokrytí 5G sítěmi, využití ze strany zákazníků, dostupnost spektra pro 5G a regulace 5G ekosystému. Na základě uvedených faktorů vyhodnotila Omdia jako nejpokročilejší 5G trh na světě Jižní Koreu. Ta se jako lídr v nasazování nových telekomunikačních technologií etablovala už v době příchodu 4G (LTE) sítí. Za Koreou následuje s poměrně velkým odstupem Švýcarsko, které je tak zároveň i evropským 5G premiantem, na třetím místě skončil Kuvajt.

Dobré výsledky Švýcarsku zajistili tamní operátoři Sunrise a Swisscom. V březnu 2020 měl první jmenovaný pokryto 5G sítí 426 měst a obcí, v květnu už 535 lokalit. K 5G síti má u tohoto operátora přístup více než 80 % populace. Swisscom dosáhl pokrytí dokonce 90 % a větší starost tak operátorovi dělala horší dostupnost 5G zařízení, se kterou se ještě v první části roku 2020 musel potýkat. 

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/mala-krabicka-ma-zpusobit-internetovou-revoluci-kabely-nahradi-laser-40331143#seq_no=5&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=gp4hJZwxg51-202007211458&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

15.7.2020 Na veřejnost unikly oficiální fotografie „ufa na tyči“, tedy antén, které spojí uživatele internetu Starlink od firmy SpaceX se satelity. Kromě fotografií ale vyšlo najevo i několik nových informací o beta zkoušení služby. Server Business Insider z veřejného zdrojového kódu webových stránek firmy SpaceX zjistil, že beta testeři si budou muset zařízení nainstalovat sami a o své účasti v projektu nebudou moci mluvit.

SpaceX chce pomocí malých satelitů létajících nízko nad Zemí přinést vysokorychlostní internet do míst, kde to zatím není možné.

„Ufo na tyči, neboli terminál pro uživatele Starlinku, vypadá nádherně,“ napsala v úterý na Twitter studentka Vivien Hantuschová. K příspěvku připojila fotografie, které našla ve zdrojovém kódu oficiálních stránek Starlink.com.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66790900-muskuv-spacex-zahaji-beta-testovani-internetu-pres-starlink-na-twitter-uz-unikly-i-fotky-ufa-na-tyci

18.6.2020 Internet v Česku zrychlí na 5G. O2 spustí superrychlou síť v červenci, chystá ji i Vodafone. O2 nové 5G sítě od 1. července spustí v centrech Prahy a Kolína. Podobný krok chystá i konkurenční Vodafone. Ten začne 5G ke komerčnímu využití výhledově nabízet v Karlových Varech. Novou síť už operátor provozuje v Jeseníku a Ústí nad Labem, kde ji zatím testují tamní radnice. O2 obdobné testy provede v Plzni a severočeské Bílině.

O2 nové 5G sítě od 1. července spustí v centrech Prahy a Kolína. Podobný krok chystá i konkurenční Vodafone. Ten začne 5G ke komerčnímu využití výhledově nabízet v Karlových Varech. Novou síť už operátor provozuje v Jeseníku a Ústí nad Labem, kde ji zatím testují tamní radnice. O2 obdobné testy provede v Plzni a severočeské Bílině. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66779320-internet-v-cesku-zrychli-na-5g

12.5.2020 5G umožní připojit k internetu až 100 přístrojů na metr čtvereční. Propojí tak další tisíce nových druhů zařízení od různých čidel až po autonomní vozidla. Přenosové kapacity 5G umožní rozšíření funkcí infotainmentových palubních systémů vozů či integraci nástrojů rozšířené reality, které promění přední a boční okna automobilů v obrazovky. Stejně tak urychlí nástup autonomních vozů a dopravních systémů, které vyžadují komunikaci v reálném čase mezi jednotlivými vozidly. A také pokročilé nástroje pro monitorování provozu, které budou vzájemně propojeny prostřednictvím 5G.

 • 5G umožní pracovat s nesrovnatelně většími objemy dat, třeba monitorovat jednotlivá zvířata v chovu či stromy v sadu. S využitím principu internetu věcí budou navzájem propojené stroje automaticky vyhodnocovat senzorické vstupy a v reálném čase reagovat, ať již upravením dávky krmiva, hnojiva či vody na zavlažování. 
 • https://techfocus.cz/mobily/2054-technologie-budoucnosti-se-podle-odborniku-neobejdou-bez-5g.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null 

6.5.2020 Elon Musk vesele vypouští své satelity Starlink navzdory protestům vědců. Nedávná 60ka vypuštěných satelitů amerického miliardáře Elona Muska završila jejich aktuální počet na 420 kusech. A to ještě není konec. Konečný plán počítá s minimálně 12 000 satelitů. Astronomové celého světa bijí na poplach. I v našich končinách bylo možno v nedávných dnech sledovat okolo 22. hodiny SELČ „hvězdný vláček“ tvořený nově vypuštěnými satelity systému Starlink podnikatele Elona Muska. Jeho společnost SpaceX plánuje jejich prostřednictvím zajistit poskytování satelitního internetu nejprve v Severní Americe a následně i v celém zbytku světa. Hlavní ideou je pokrýt především hůře dostupné oblasti. V rámci projektu jsou družice vynášeny do výšky zhruba 300 km a později se vlastním pohonem dostanou na finálních 550 km. Předpokládá se, že letové hladiny nově vypouštěných satelitů se budou pohybovat od cca 350 km do 1 150 km v závislosti na konkrétním vysílacím pásmu jednotlivých družic. A právě v tom je problém.

Podle statistik se na konci roku 2018 vyskytovalo na zemské orbitě okolo 5 000 umělých družic. Průměrný roční nárůst se bez přispění projektu Starlink pohyboval v rozmezí 300 až 500 kusů. Nyní má přibýt 12 000 nových satelitů a možná více v průběhu necelých 5 let. 

Musk má ideu, že peníze z projektu Starlink by se měly stát hlavním finančním zdrojem pro větší vesmírné projekty, například uskutečnění cesty k Marsu a jeho pozdější kolonizace. Otázkou však zůstává, zda bude možné raketu s posádkou k Marsu vůbec vypustit a zda nebude muset kličkovat mezi ohromným množstvím malých satelitů zajišťujících pro všechny pozemšťany pohodlný přístup k internetu. 

https://magazin.cz/pro-muze/12565-elon-musk-vesele-vypousti-sve-satelity-starlink-navzdory-protestum-vedcu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

1.5.2020 vývoj satelitního internetového pokrytí za účelem globální podpory vysokorychlostního internetu. Ze soutěže o poskytování této služby již vypadly dvě z pěti si navzájem konkurujících společností, OneWeb, která zkrachovala letos v březnu poté, co ji její největší akcionář Softbank odmítl poskytnout další prostředky na provoz a Leosat, jež ukončila činnost loni v listopadu.

O vývoj projektu se snaží ještě trojice společností, Starlink spadající pod SpaceX miliardáře Elona Muska, kanadská společnost Telesat a Project Kuiper spadající pod Amazon. Podle Quilty Analytics by měla jedna až dvě ze zbývajících firem uspět.

22.4.2020 Internet a sociální sítě zaplavily údivy nad tím, co to lidem najednou v noci létá nad hlavami za vláčky z hvězd. Kvůli poměrně bezoblačné obloze je totiž zejména v posledních dnech dobře pozorovatelná soustava družic Starlink, kterých miliardář Elon Musk nechal dopravit na orbitu už zhruba 360. Podívanou natočily i Novinky. Astronomové si na Starlinky nicméně už dlouho stěžují.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/jasne-noci-umoznuji-pozorovat-muskovy-hvezdne-vlacky-40321231?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

20.4.2020 5G může vyvést Česko z recese. Změňte tuhle ekonomiku na digitální, říká expert Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Budování a rozšiřování sítí páté generace významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu a zpoždění a vylučování konkurence na zavedení 5G sítí může přijít českou ekonomiku na desítky miliard korun. Největšími hráči na evropském trhu 5G sítí jsou přibližně s rovnými podíly společnosti Huawei, Nokia a Ericsson. Prvně jmenovaná je zmiňovaná jako možné bezpečnostní riziko, ale v žádné evropské zemi nebyla předem vyloučená z konkurenčního boje a veřejných soutěží. Vyřazení firmy Huawei z výstavby 5G sítí a budování vysokorychlostního připojení v Česku by mohlo zvednout plánované investiční náklady až o 37 miliard korun

 • 5G najde uplatnění především v oblasti Průmyslu 4.0, internetu věcí, autonomní dopravě a díky ní můžeme digitalizovat celé sektory služeb a budovat výrobní kapacity s využitím umělé inteligence
 • Lídry v budování 5G sítí jsou Jižní Korea, která má pokrytí pro 85 měst, Čína jich má 57 nebo Spojené státy americké, kde je síť dostupná již v 50 městech. Globální ekonomický „shutdown“ může sice některé infrastrukturní projekty včetně 5G sítí přibrzdit 
 • Neměli bychom restartovat starou – analogovou ekonomiku, ale nastartovat ekonomiku novou – digitální, a udělejme to v Česku rychle a úsporně